Vispirms autors vēlas norādīt, ka transportlīdzekļa vadīšana un alkohols ir pilnīgi nesavienojamas lietas. Latvijā aizliegts vadīt transporta līdzekli, ja alkohola koncentrācija asinīs pārsniedz 0,5 promiles (0,2 promiles vadītājiem, kuriem vadīšanas stāžš nepārsniedz 2 gadus). Nekad nepaļaujieties uz visādiem alkotesteriem, kas ar saviem neprecīzajiem rādījumiem ir iegāzuši daudzus autovadītājus, vai reklāmās redzamiem iekšķīgi lietojamiem brīnumlīdzekļiem, jo vēl nav manīts, ka kāds no tiem tiešām darbotos. Ja ir lietots alkohols, tad nevajag zīlēt - braukt nedrīkst. Pēc kārtīgas iedzeršanas vajag izgulēties un vēl nākamajā dienā pie stūres nesēsties.
Šajā rakstā sniegta informācija par būtiskāko alkohola sakarā, lai nesanāktu būt bez vainas vainīgiem kā apskatītajos gadījumos no tiesu prakses. Turklāt publiski ir izskanējusi informācija, ka tikuši aizturēti trīs policijas darbinieki, kuri viltoja alkometra rādījumus, izmantojot norakstītus alkometrus (šādi tiek darīts tad, ja vadītājs ir nedaudz iedzēris vai nav līdz galam izgulējis reibumu, taču promiles nepārsniedz 0,5).
Alkohola ietekmi drīkst veikt transportlīdzekļa vadītājam tikai tad, ja pirms pārbaudes transportlīdzeklis ir vadīts. Tātad no transportlīdzekļa atrašanās kustībā līdz transportlīdzekļa apturēšanai un pārbaudes veikšanai nedrīkst būt laika pārtraukumi, un tam jānotiek policijas darbinieku redzeslokā. Atrašanās stāvošā transportlīdzeklī nav vadīšana. Ja vadītājs piebrauc pie bāra, aizslēdz transportlīdzekli un barā sāk lietot alkoholu, bet pēc 5 minūtēm ierodas policija, sakot, ka kāds sūdzējies par aizdomīgu autovadīšanu, tad šajā brīdī persona vairs nav autovadītājs un alkohola ietekmes pārbaudei nav pamata.
Ir gadījumi, kad autovadītājs pēc ceļu satiksmes negadījuma lieto alkoholu - to nedrīkst darīt! Pēc stundas ierodas policija un veic alkohola pārbaudi. Šādā gadījumā nav iespējams noteikt, kāda bija alkohola koncentrācija negadījuma brīdī, tāpēc ir paredzēta atbildība par alkohola lietošanu pēc ceļu satiksmes negadījuma.
Alkohola ietekmes konstatēšana notiek divos veidos – 1) policists ar alkometru veic pārbaudi vai 2) autovadītājs tiek nogādāts uz tuvāko Ministru kabineta noteiktajā sarakstā esošo medicīniskās pārbaudes ārstniecības iestādi. Ārstniecības iestādē pārbaudi drīkst veikt sertificēts narkologs vai cits sertificēts ārsts.
Alkohola ietekmes pārbaudi policists veic ar alkometru, veicot 2 mērījumus ar 15-20 minūšu intervālu. Dažreiz policija vispirms veic mērījumu pasīvajā režīmā apkārtējā gaisā bez kontakta ar transportlīdzekļa vadītāju nolūkā pārliecināties, vai ir vērts izlietot iemuti pārbaudes veikšanai. Aktīvajā režīmā alkometrā tiek ievietots jauns iemutis, kurš tiek izņemts no iepakojuma vadītāja klātbūtnē. Ja kaut viens no mērījumiem uzrāda mazāk par aizlieguma robežu, tad protokols netiek sastādīts. Autovadītājam ir tiesības atteikties no šādas pārbaudes, bet tad autovadītājs tiek nogādāts ārstniecības iestādē. Ja autovadītājam pēc pirmā mērījuma rodas aizdomas par nepamatotu mērījumu, no izdrukas parakstīšanas un otra mērījuma var atteikties. No abiem mērījumiem par pamatu ņem mazāko mērījumu, no tā atrēķinot iespējamo alkometra kļūdu.
Vadītājs tiek nogādāts ārstniecības iestādē divu stundu laikā tad, ja izelpotā gaisa pārbaudi nevar veikt (piemēram, salūzis alkometrs, bet ir aizdomas par alkohola reibumu) vai ja vadītājs nepiekrīt pārbaudes veikšanai ar alkometru vai alkometra uzrādītajiem rezultātiem. No pārbaudes ārstniecības iestādē nedrīkst atteikties, jo par to ir paredzēts tikpat liels sods kā lielākais sods par alkohola reibumu (atteikšanās nozīmē atteikšanos no izelpotā gaisa pārbaudes un visu 3 bioloģiskās vides paraugu nodošanas). Ārstniecības iestādē pārbaudi veic izelpotajā gaisā vai kādā no 3 bioloģiskajām vidēm - asinis, urīns, siekalas. Ja vadītājs atsakās nodot asinis, tā vēl nav atteikšanās no pārbaudes, jo alkoholu var konstatēt arī citās vidēs.
Par medicīniskās pārbaudes rezultātiem ārstam ir jāinformē autovadītājs. Ja autovadītājs nepiekrīt pārbaudes rezultātiem, tad medicīniskās pārbaudes protokolu sagtavo tikai pēc atkārtotas paraugu analīžu veikšanas.
Policijai ir pienākums atstādināt no transportlīdzekļa vadīšanas personu, par kuru ir pietiekams pamats domāt, ka tā ir alkoholisko dzērienu reibumā, pēc kā veic pārbaudi. Ja pārbaudē tiek konstatēts alkohola reibums, tad transportlīdzeklis tiek izņemts soda nomaksas nodrošināšanai, bet vainīgajam autovadītājam jāapmaksā pārbaudes veikšanas izmaksas.
E.Džeriņš, mag.iur.